Mistrzostwa Okręgu w spinningu.

SPINNINGOWE MISTRZOSTWA OKRĘGU

„CZAPLINEK – 2013”

W dniach 14/15 września na jeziorach Broczyno i Byszkowo/k Czaplinka odbyły się Spinningowe Mistrzostwa Koszalińskiego Okręgu PZW.

Organizatorem z ramienia OKS było Koło wędkarskie z Czaplinka.

Mistrzostwa klasyfikowano w wersji indywidualnej i drużynowo – klubowej oraz zaliczano je do okręgowej klasyfikacji „Wędkarza Spinningisty 2013 Roku”.

Słuszną decyzją organizatorów była rezygnacja z rozgrywania tur w sektorach oraz przedłużenie każdej tury z pięciu do sześciu godzin.

Dawało to okazję powalczenia „każdego z każdym” na tym samym akwenie i w jednym czasie. Mistrzostwa rozegrano zgodnie z zasadami sportu kwalifikowanego tzn. na żywej rybie.

W pierwszym dniu (sobota), spotkaliśmy się nad uroczym jeziorem Broczyno, położonym w miejscowości o tej samej nazwie.

Jezioro posiada w centralnej części niewielka wyspę która jest ostoją kilku gatunków wodnego ptactwa. Końcowy południowy odcinek to królestwo bobra. Powalone, pogryzione drzewa świadczą o dość licznej populacji tego ssaka.

W pierwszym dniu mistrzostw tylko dwóch zawodników nie złowiło  ryb.

Sobotnią rywalizację wygrał Jerzy Gancarz łowiąc dwa ponad 50-centymetrowe szczupaki i okonia, przed Maćkiem Bernatem   ( jeden szczupak) oraz Andrzejem Wołujewiczem (siedem okoni).

Dalsze miejsca zajęli: Marcin Tyburski, Karol Wołujewicz i Czesław Wolant.

Miejscem niedzielnego spotkania było jezioro Byszkowo w niczym nieustępujące zarówno urodzie jak i rybności swojemu sąsiadowi.

Uciekająca przed promieniami słońca mgła odsłaniała ukrytych w trzcinowych zatoczkach spinningistów. Na gładkiej tafli jeziora „prószyła” drobnica, co świadczyło o aktywnym żerowaniu okonia.

Łowiono głównie na mini jasno-perłowe  i pomarańczowe twistery osadzone na 2-3 gramowych jigach. Znawcy spinningu rozpoczęli od bocznego troka zabezpieczonego niewielkim wolframowym przyponem.

Okazało się, że była to słuszna decyzja, bowiem już po półgodzinnym wędkowaniu Bogdan Pazio bocznotrokową metodą zapewnił sobie w tym dniu zwycięstwo, łowiąc dwa szczupaki. Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Urbanowi ze Szczecinka.

Na trzecim uplasował się Mietek Sobczak zaliczając turę szczupakiem i trzema okoniami.

W niedzielnej turze kolejne miejsca zajęli: Karol Wołujewicz, Czesław Wolant i Henryk Ciemnoczołowski.

Sobotni zwycięzca, Jerzy Gancarz zajął 7 miejsce łowiąc 22 centymetrowego okonia.

WYNIKI SPINNINGOWYCH MISTRZOSTW OKRĘGU:

l.p.

Tomasz Szewczyk

Wierzchowo

XIII

W klasyfikacji klubowych mistrzostw okręgu bezapelacyjnie zwyciężyła drużyna Zachodniopomorskiego Koszalińsko – Mieleńskiego Wędkarskiego Klubu Sportowego „Jurmen 1” uzyskując 37 pkt, w składzie Jerzy Gancarz, Bogdan Pazio i Jerzy Makara przed drużyną „Jurmena 2” ( 52 pkt) w składzie Mieczysław Sobczak, Marcin Tyburski i Aleksander Ratkiewicz oraz WKS Okręg Koszalin  (54 pkt) w składzie Karol i Andrzej Wołujewiczowie i Antoni Kukuła z Czaplinka.

Należy podkreślić bardzo dobre przygotowanie Mistrzostw przez Koło wędkarskie z Czaplinka, regulaminowe sędziowanie pod przewodnictwem Ryszarda Skucińskiego i Mieczysława Gajewskiego oraz rzeczowe, profesjonalne i bardzo miłe prowadzenie zawodów przez sędziego głównego mistrzostw, panią Krystynę Gajewską.